se sídlem na Moravě

ZÁKONY

ČSSZ pro zaměstnavatele o povinnostech u dohod o provedené práci /DPP/ platné od 1.7.2024 ze zákona č.163/2024 Sb ze dne 19.6.2O24

 
        
                                                                                                                                                                                                                         V Praze dne 19. 6. 2024
 
Informace pro zaměstnavatele o povinnostech u dohod o provedení práce od 1. 7. 2024
 
Vážená paní, vážený pane,
dovolujeme si Vám zaslat informace o změnách týkajících se zaměstnanců pracujících na dohody o provedení práce (DPP).
 
Dne 1. 7. 2024 vstupuje v účinnost zákon č. 163/2024 Sb., který vyšel ve Sbírce zákonů dne 19. 6. 2024 a který přináší změny tzv. konsolidačního balíčku v oblasti nemocenského pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a dohod o provedení práce.
 
Jaké změny a od kdy budou pro zaměstnance na DPP platit
 
Změny jsou časově rozděleny do dvou fází:
 
• Tzv. „registrační a ohlašovací“ fáze od července 2024. Nová právní úprava zavádí evidenci všech DPP a měsíční hlášení příjmů z těchto dohod.
• Od ledna 2025 fáze sjednocení úpravy DPP s úpravou běžných pracovních poměrů/dohod o pracovní činnosti (DPČ) a zavedení režimu tzv. oznámené dohody.
 
Konkrétně:
 
• Od 1. 7. 2024 máte povinnost registrace všech dosud nepojištěných DPP.
• Od 1. 8. 2024 zasíláte pravidelně hlášení o příjmech všech jednotlivých zaměstnanců na DPP.
• Do konce roku 2024 nadále platí, že zaměstnanci pracující na základě DPP jsou účastni nemocenského a důchodového pojištění pouze v těch kalendářních měsících, kdy jejich
započitatelný příjem přesáhl 10 000 Kč.
• Od 1. 1. 2025 budete mít možnost uplatnit režim tzv. oznámené dohody, při kterém lze využívat u DPP vyšší limit pro účast na pojištění a placení pojistného. Jinak budou pro DPP platit obdobné podmínky jako pro pracovní poměry či dohody o pracovní činnosti.
 
Co je tedy třeba od 1. 7. 2024 zařídit
 
Jestliže u Vašich zaměstnanců na DPP v minulosti vznikla účast na pojištění, již jste u nich ČSSZ oznamoval nástup do zaměstnání a pokud jim DPP trvá i po 1. 7. 2024, nemusíte již nic hlásit.
Jestliže budete mít nové zaměstnance na DPP anebo u Vašich stávajících doposud nebylo nutné oznamovat nástup do zaměstnání, je třeba je registrovat v termínu do 20. 8. 2024.
 
Co musíte s pracovníky na DPP plnit od 1. 8. 2024
 
Každý měsíc elektronicky hlásíte seznam všech zaměstnanců na DPP (pojištěné i nepojištěné) a výši jejich příjmu. Hlášení zasíláte v termínu do 20. dne následujícího měsíce, poprvé za měsíc červenec 2024 od 1. do 20. 8. 2024.
 
Možnosti, jak plnit uvedené povinnosti
 
→ Co se týče hlášení příjmů, půjde o nové elektronické podání VPDPP „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“. Toto nové hlášení zapracovávají dodavatelé personálních a mzdových SW do svých programů, které běžně používáte. Od 1. 8. 2024 navíc ČSSZ zveřejní na ePortálu ČSSZ i samostatný elektronický formulář VPDPP pro ty z Vás, kteří pro nízký počet pracovníků na DPP nepoužíváte personální a mzdový SW.
 
→ Co se týče přihlašování zaměstnanců:
 
• Zaměstnanci mohou být přihlašováni standardně tak, jak jste zvyklí (e-Podání Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání), převážně ho máte implementován ve vašem mzdovém a personálním SW).
• S možností oznámit nástup zaměstnance na DPP počítá i hlášení příjmů – e-Podání VPDPP „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“. Pokud bude zasílán k zatím nepřihlášenému zaměstnanci, bude možné jeho pomocí daného pracovníka na DPP rovněž přihlásit.
• Při přihlašování zaměstnanců máte na výběr, kterou možnost využijete.
 
Další informace a pokyny jsou zveřejněny na webových stránkách ČSSZ.
 
S případnými dotazy se můžete obracet na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (oddělení nemocenského pojištění) nebo na bezplatnou telefonní linku +420 800 050 248.
                                                                                                                             
 
                                                                                                                                                                                                    Česká správa sociálního zabezpečení
 
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Zákon č.320/2015

ZÁKON č.320/2015.

ze dne 11. listopadu 2015

o Hasičském záchranném sboru České republiky a ozměně některých zákonů

(zákon o hasičském záchranném sboru)

Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:

 

ČÁST TŘETÍ

ČIŠTĚNÍ, KONTROLA A REVIZE SPALINOVÉ CESTY

§ 43

Spalinová cesta

1. Provoz spalinové cesty se považuje za vyhovující z hlediska ochrany zdraví, života nebo majetku osob, jestliže se čištění, kontrola a revize spalinové cesty provádí způsobem podle tohoto zákona.

2. Spalinovou cestou se pro účely tohoto zákona rozumí dutina určená k odvodu spalin do volného ovzduší. Za spalinovou cestu se nepovažuje odvod spalin z lokálních podokenních topidel o jmenovitém výkonu do 7 kW s vývodem přes fasádu.

3. Ustanovení § 44 až 47 se nepoužijí na spalinovou cestu, která není součástí stavby, nebo na spalinovou cestu, která je součástí volně stojícího komínu o vnitřním průměru komínového průduchu 800 mm a větším nebo komínu o stavební výšce 60 metrů a větší, anebo na spotřebič paliv o jmenovitém výkonu nad 1 MW.

§ 44

Čištění a kontrola spalinové cesty

1. Čištění nebo kontrolu spalinové cesty provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví (dále jen „oprávněná osoba“).

2. Čištění používané spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně nebo spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od náhradních zdrojů elektrické energie (dieselagregáty) je možné provádět svépomocí. Čištění nebo kontrola spalinové cesty podle tohoto zákona u spalinové cesty pro spotřebiče na plynná paliva, kde odvod spalin je podle návodu nebo technických podmínek výrobce nedílnou součástí spotřebiče, se provádí podle návodu výrobce.

3. Lhůty čištění a kontrol, způsob čištění spalinové cesty a způsob kontroly spalinové cesty stanoví prováděcí právní předpis.

§ 45

Revize spalinové cesty

1. Revizi spalinové cesty provádí oprávněná osoba, která je současně revizním technikem spalinových cest ve smyslu zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání (dále jen „revizní technik spalinových cest“).

56. Důvody pro provádění revize spalinové cesty a způsob tohoto provádění stanoví prováděcí právní předpis.

§ 46

Postup při zjištění nedostatků

Pokud oprávněná osoba při čištění nebo kontrole spalinové cesty nebo revizní technik spalinových cest při revizi spalinové cesty zjistí nedostatek, který bezprostředně ohrožuje zdraví, život nebo majetek osob a který nelze odstranit na místě, neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne zjištění nedostatku, oznámí tuto skutečnost písemně v případě nedostatku způsobeného nedodržením technických požadavků na stavbu příslušnému stavebnímu úřadu a v případě nedostatku týkajícího se nedodržení požadavků na požární bezpečnost příslušnému orgánu státního požárního dozoru.

§ 47

Zpráva o provedeném čištění nebo kontrole spalinové cesty a zpráva

o revizi spalinové cesty

1. Oprávněná osoba předá objednateli služby neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne provedení čištění nebo kontroly spalinové cesty, písemnou zprávu o provedeném čištění nebo kontrole spalinové cesty. Pokud právnická nebo podnikající fyzická osoba provede čištění spalinové cesty podle § 44 odst. 2 svépomocí, učiní o tom písemný záznam.

2. Revizní technik spalinových cest předá objednateli neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne provedení revize, písemnou zprávu o revizi spalinové cesty.

3. Vzor písemné zprávy o provedeném čištění nebo kontrole spalinové cesty a písemné zprávy o revizi spalinové cesty stanoví prováděcí právní předpis.“.

 

 

Za § 76 se vkládají nové § 76a až 76c, které znějí:

§ 76a

1. Oprávněné osobě, která

a) neprovede čištění nebo kontrolu spalinové cesty stanoveným způsobem, nebo

b) v rozporu s § 47 odst. 1 nepředá písemnou zprávu o provedeném čištění nebo kontrole spalinové cesty nebo ji předá po stanovené lhůtě, se uloží pokuta do 50 000 Kč.

 

 

60. Oprávněné osobě nebo reviznímu technikovi spalinových cest, který v rozporu s § 46 neoznámí zjištěné nedostatky příslušnému stavebnímu úřadu nebo orgánu státního požárního dozoru nebo je oznámí opožděně, se uloží pokuta do 50 000 Kč.

 

61. Reviznímu technikovi spalinových cest, který

a) neprovede revizi spalinové cesty stanoveným způsobem, nebo

b) v rozporu s § 47 odst. 2 nepředá písemnou zprávu o revizi spalinové cesty nebo ji předá po stanovené lhůtě, se uloží pokuta do 50 000 Kč.

§ 76b

Vlastníkovi nebo provozovateli objektu, který je právnickou nebo podnikající fyzickou osobou a který provozuje spalinovou cestu v rozporu s tímto zákonem, se uloží pokuta do 100 000 Kč.

§ 76c

Pokutu podle § 76a a 76b ukládá hasičský záchranný sbor kraje. Při stanovení výše pokuty přihlíží zejména k závažnosti a době trvání protiprávního jednání.“.

 

8. V § 77 odstavec 2 zní:

(2) Pokutu podle § 76 vybírá hasičský záchranný sbor kraje.“.

9. V § 78 odst. 1 se tečka na konci písmene z) nahrazuje slovem „ , nebo“ a doplňuje se písmeno aa), které zní:

aa) kdo provozuje spalinovou cestu v rozporu s tímto zákonem.“.

10. V § 78 odst. 2 se za slova „až d)“ vkládají slova „a aa)“.

11. V § 79 odstavec 2 zní:

(2) Pokutu za přestupek podle § 78 ukládá a vybírá hasičský záchranný sbor kraje.“.

 

ČÁST devátá

ZRUŠOVACÍ USTANOVENÍ

§ 60

Zrušuje se:

1. Zákon č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů.

2. Část druhá zákona č. 362/2003 Sb., o změně zákonů souvisejících s přijetím zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

3. Část druhá zákona č. 586/2004 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon).

4. Část čtyřicátá třetí zákona č. 413/2005 Sb., o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti.

5. Část čtyřicátá první zákona č. 189/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění.

6. Část sedmnáctá zákona č. 264/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákoníku práce.

7. Zákon č. 260/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

8. Část druhá zákona č. 160/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

9. Část třicátá osmá zákona č. 64/2014 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím kontrolního řádu.

10. Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.

11. Nařízení vlády č. 263/2013 Sb., o paušální výši úhrady nákladů zásahu.

12. Vyhláška č. 97/2008 Sb., o vzorech služebních stejnokrojů příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky, jejich používání a způsobu vnějšího označení, a vzoru služebního průkazu (vyhláška o vystrojování a služebním průkazu příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky).

13. Vyhláška č. 349/2013 Sb., kterou se mění vyhláška č. 97/2008 Sb., o vzorech služebních stejnokrojů příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky, jejich používání a způsobu vnějšího označení, a vzoru služebního průkazu (vyhláška o vystrojování a služebním průkazu příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky).

 

 

 

ČÁST desátá

ÚČINNOST

§ 61

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2016.

 

Hledat:
Členové společenstva:
mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Partneři:
Členská sekce:
Email:
Heslo:

Partneři:

Kontaktní údaje a adresa:
ZEMSKÉ SPOLEČENSTVO MISTRŮ KOMINICKÝCH z.s. na Moravě se sídlem v Brně
Borodinova 311/8
623 00 Brno - Kohoutovice
IČ:
48511188